Fizyoterapi

Fizyoterapi

Fizyoterapi Programı

Fizyoterapi Önlisans Programı Programın Amacı

Fizik tedavi ve rehabilitasyon programının ana amacı, doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle sakatlanan ve hekim tarafından tanısı konup fizyoterapist tarafından tedavisi belirlenen hastalara, gerekli fizik tedavi ve rehabilitasyon programını sağlamakta yardımcı fizyoterapi teknikerlerinin yetiştirilmesidir.  

Fizyoterapi Teknikeri Görev ve Sorumlulukları

a)Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı veya fizyoterapist gözetiminde fizik tedavi ve temel tıbbi egzersizlerinin uygulanmasında yardımcı olur.

b)   Fizyoterapi sırasında, istenmeyen durumların oluşması halinde ilgili kayıtları tutup gerekli önlemlerin alınmasına yardımcı olur.

c)Fizyoterapi sürecinde hasta ve çalışan güvenliği açısından gerekli tedbirleri alır.

ç) Fizyoterapi uygulamaları çerçevesinde, sağlığın geliştirilmesi programlarına katılır.

Kaynak: Fizyoterapi Teknikeri Görev ve Sorumlulukları 22 Mayıs 2014 Perşembe resmi gazete yeni Yönetmelik

Fizik Tedavi Teknikeri Ne İş Yapar?

Fizik tedavi alanında çalışan teknikerler, doktor ve fizyoterapist denetiminde hastaların fizik tedavi ve egzersiz uygulamalarını yapmalarına yardımcı olan kişilerdir. Bu alanda çalışabilmek için üniversitelerin ilgili bölümlerini başarı ile bitirmek gerekir. Bölümden mezun olan bireyler fizik tedavi teknikeri iş ilanları aracılığı ile hastanelerde, rehabilitasyon merkezlerinde, kliniklerde, spor kulüplerinde, huzurevlerinde iş bulabilirler. Çalışma ortamı sessiz ve temiz olan meslek grubu, genellikle ayakta ve çeşitli aletleri kullanarak çalışır ve görevi sırasında hastalar, doktorlar, fizyoterapistler ile koordinasyon içindedir. Fizik tedavi teknikeri ilanlar sayfasında bulunan işlerde çalışmaya istekli bir bireyin biyolojiyi ve fiziği sevmesi, el göz koordinasyonunun gelişmiş olması, başkalarını anlayabilmesi ve onlara yardım etmekten hoşlanması, fiziksel açıdan yeterli olması gerekir. Sağlık kuruluşları, fizik tedavi teknikeri ilanları aracılığı ile işe başvuru yapacak adayların hasta memnuniyetine önem veren, güler yüzlü, iletişim yeteneği yüksek, ekip çalışmasına yatkın, gelişim ve yeniliklere açık olan, yoğun ve dinamik çalışma ortamına uyum sağlayabilen bireyler olmalarını bekler. Tecrübeli, farklı şehirlerde görev almaya istekli, yeni teknolojileri ve tedavi yöntemlerini bilen bir kişi fizik tedavi teknikeri iş ilanı ile kolayca işe kabul edilebilir.

Eğitim Modeli

Eğitim öğretimin;

3 döneminin okulda ders , 1 dönemin işletmelerde uygulamalı olarak yapılması anlamına gelen 3+1 Eğitim modeli kapsamında öğrencilerimiz 3. veya 4. Yarıyıl da hastanelerde uygulamaya gönderilmektedir.   Genel ağırlıklı not ortalaması en az 1.80 olan öğrenciler uygulama yapmak üzere iş yerlerine gönderilmektedir. Dönem içinde yapılan İş Yeri Eğitimi, akademik takvime uygun ve tam zamanlı olarak 16 hafta süreli yapılmaktadır.   İş yeri eğitimine işletmelerde devam edecek öğrencilerin sigorta primleri SGK hükümlerine göre Sakarya Üniversitesi tarafından ödenmektedir. Sigorta kaza ve meslek hastalıklarını kapsamaktadır.   İş yeri eğitimi süresince öğrencilerin takip ve denetimi, uygulamanın amacına uygun bir şekilde yapılabilmesi için: Üniversiteden bir Sorumlu Öğretim Elemanı İşletmelerden bir İşyeri Eğitim Sorumlusu görevlendirilmektedir.  

Başarı notu sorumlu öğretim elemanı ve işletme yetkilisi tarafından ortak belirlenmektedir. İş yeri eğitimini yapan öğrenciler başarılı/başarısız (YT/YZ) olarak değerlendirilir, başarılı olmak için 100 üzerinden en az 65 almaları gereklidir.   Programı başarıyla tamamlayanlara önlisans diploması ile Fizyoterapi Teknikeri unvanı verilir.

Fizik Tedavi” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

Fotoğraflar